Koronka koniakowska - warsztat towarzyszący wystawie "Portret kobiety".

15 października miałam przyjemność oczestniczyć w wyjątkowym warsztacie z tworzenia koronki koniakowskiej z mistrzynią heklowania, Panią Mariolą Wojtas z Beskidu Śląskiego. Warsztat odbył się w MALu Samogłoska na Młocinach.
Podczas spotkania dowiedziałam się na czym polega fenomen koronki koniakowskiej i w praktyce poznałam podstawy tej sztuki – pod okiem artystki własnoręcznie wykonałam fragment unikatowej serwetki z gwiazdką.
Tworzenie koronki z cienkiego kordonka jest wciągającym, ale też precyzyjnym i czasochłonnym zajęciem, wymagającym anielskiej cierpliwości i sprawnego posługiwania się szydełkiem w rozmiarze 0,6 mm lub 0,35 mm!

Prowadzenie: Mariola Wojtas – koronczarka z Koniakowa, twórczyni ludowa, mistrzyni heklowania. Koronki tworzy z najcieńszych nici i przy użyciu najcieńszego szydełka – tworzy z jedwabnych i bawełnianych nici. Mariola komponuje własne wzory w oparciu o tradycję koniakowską. Tworzy własne projekty – obrazy, autorska linia biżuterii. Łączy nowoczesność z tradycją, zależy jej na tym, aby przedstawić plastyczność koronki koniakowskiej. Dorastała wśród koronek, obraz z dzieciństwa, który utkwił jej w pamięci to kobiety, które wspólnie heklują. Zdobywczyni szeregu nagród. Twórczość Marioli Wojtas była prezentowana na wielu wystawach.

Strona artystki: www.koronkakoniakow.pl

Część prezentowanych zdjęć - źródło: Samogłoska.

Komentarze

Popularne posty